Ako zarobiť peniaze na webstránke, alebo blogu

| 26. marca 2013 | 1 Comment

Zarába vaša webstránka peniaze? Ak nie, problémom môže byť jedna z dvoch vecí: Nedostatočná a nekvalitná návštevnosť, alebo nedostatočná monetizácia webstránky. Väčšina majiteľov webstránok si myslí, že peniaze na ich webstránke, alebo blogu zarobia umiestnením Adsense reklamy, alebo predajom reklamných plôch. V skutočnosti existuje množstvo iných zaujímavých spôsobov ako s webstránkou zarobiť peniaze. Peniaze môžete s vašou webstránkou zarobiť priamo, alebo nepriamo. Tu sú jednotlivé spôsoby:

Priama monetizácia webstránky

1. PPC,

PPC reklama (Platba za klik) je asi najpopulárnejší a najjednoduchší spôsob monetizácie webstránok. Stačí že na vašu webstránku, alebo blog umiestnite kód, ktorý získate od poskytovateľa reklamy a automaticky sa na vašom webe začne zobrazovať cielená reklama.

Môžu to byť textové odkazy, alebo bannery a peniaze zarobíte pri každom kliku na ňu. Najznámejšia a najpoužívanejšia PPC reklama je Google Adwords, ale samozrejme existujú aj iné spoločnosti. Na Slovensku je najznámejšia aj Etarget.

To koľko zarobíte týmto spôsobom závisí hlavne od toho akú vysokú a kvalitnú návštevnosť ma vaša webstránka, na akú oblasť je zameraná a ako je vytvorená. Ak chcete váš web monetizovať PPC reklamou, potom sa zamerajte na čo najlepšie vyladenie umiestnenia a webdizajnu, tak aby ste dosiahli čo najväčšiu mieru preklikov(CTR).

Neodporúčam vám umiestňovať PPC reklamu na vaše stránky v prípade ak predávate vlastné produkty, alebo služby. Môžete tým prichádzať o zákazníkov. Dosť často vidím adsense reklamu na firemných webstránkach, ktoré predávajú vlastné produkty, alebo služby a hneď vedľa toho reklamný blok Adsense a tam reklamu ich konkurencie. V podstate je to ako keby na ich stránke odkazovali na konkurenciu… Na tom kliku síce zarobia pár centov, ale môžu prísť o dobrého zákazníka. To isté platí aj pre iné formy reklamy.

 

2. CPM Reklama

CPM reklama je skoro to isté ako PPC reklama, ale funguje na báze zobrazovania reklamy. Peniaze nezarobíte za každý preklik na reklamu ako v prípade PPC reklamy, ale za každých 1000 zobrazení reklamy.

Niektoré webstránky majú nízky počet zobrazení stránok návštevníkmi, kým iné majú vysoký. To záleží od zamerania webu a typu obsahu. Monetizácia CPM reklamou je lepšia v prípade, že máte webstránku, ktorá má veľký počet zobrazení stránok. Napríklad diskusné fórum, magazín atď. Poskytovateľom CPM reklamy je napríklad Adguru.sk

 

3. Priama bannerová reklama

Priamy predaj reklamných plôch na vašom webe je lukratívny spôsob monetizácie. Výhodou tohto spôsobu je to, že môžete zarobiť viac peňazí, pretože nemusíte platiť sprostredkovateľa-spoločnosť, ktorá zabezpečuje reklamu. Reklamné plochy prenajímate priamo koncovým záujemcom. To je zároveň ale aj nevýhoda tohto spôsobu, pretože vy sami sa musíte postarať o zháňanie záujemcov, alebo sponzorov, ktorý budú chcieť na vašom webe inzerovať.

Vašu ponuku reklamných plôch môžete zverejniť na vašom webe, alebo aj na iných portáloch. Napríklad Webtrh.cz, Adexpert.cz. Reklamný priestor na vašom webe môžete predávať buď za poplatok za určitú dobu, napríklad za jeden mesiac, alebo za počet zobrazení.

Čím populárnejší bude váš web a čím vyššiu návštevnosť bude mať, tým skôr zoženiete záujemcov a tým viac môžete za bannerovú reklamu na vašej webstránke pýtať. Tento spôsob monetizácie teda nie je vhodný pre nové webstránky, ktoré nemajú vybudovanú dostatočnú návštevnosť.

 

4. Intextová reklama

Intextová reklama funguje na princípe zobrazovania reklamy ako bežných odkazov z textu. Tieto odkazy sú zvyčajne podčiarknuté dvojitou čiarou, takže vyzerajú trochu ináč ako bežný odkaz, ale v podstate je to to isté. Keď návštevník príde na odkaz s kurzorom myši otvorí sa malé okno v ktorom môže vidieť detail reklamy. Ak na ňu klikne vy zarobíte peniaze.

Intextová reklama má zvyčajne vyššiu mieru prekliku(CTR) ako bežná kontextová PPC reklama. Môže to byť vhodný spôsob monetizácie diskusných fór, alebo iných stránok na ktoré nechcete umiestňovať veľa reklamných plôch. Najlepší poskytopvatelia intextovej reklamy sú Etarget.sk, Inclick.sk, alebo intext.billboard.sk.

 

5. Predaj odkazov

Predaj odkazov bol kedysi lukratívny spôsob monetizácie webstránok. Po tom ako Google upravil svoje algorytmy aby predišiel manipulovaniu vo výsledkoch vyhľadávania (odkazy vedúce na webstránku zlepšujú jej pozíciu vo vyhľadávačoch) táto metóda prestala byť až taká populárna.

Veľa majiteľov webstránok však stále predáva odkazy a zarábajú na tom peniaze. O kvalitné spätné odkazy z webstránok s vysokou návštevnosťou a PR je stále vysoký záujem, takže stále je to dobrá možnosť ako zarobiť peniaze na webstránke. Niektorí ľudia majú záujem o odkazy bez ohľadu na to či to sú nofollow, alebo dofollow odkazy, pretože im ide hlavne o priamu návštevnosť.

Výhodou tohto spôsobu monetizácie je to že je nevtieravá monetizácia na rozdiel od bannerov, alebo inej reklamy. Odkazy môžete predávať prostredníctvom portálov ako webtrh.cz a podobne.

 

6. Affiliate marketing

Affiliate marketing je takisto veľmi obľúbený spôsob monetizácie webstránok, ktorý funguje na princípe sprostredkovania predaja produktov, alebo služieb. Pri affiliate marketingu si môžete vyhľadať affiliate programy, ktoré sú zamerané na rovnakú oblasť ako váš web a začať ich propagovať. Vždy keď odporučíte potenciálneho zákazníka na stránku predajcu a tam si niečo kúpi, vy získate províziu z predaja.

Affiliate programy môžete nájsť buď priamo na webstránke predajcu nejakého produktu, alebo tiež poskytovateľa nejakej služby zvyčajne pod odkazom affiliates, provízny program, partneri, spolupráca atď. Affiliate programy môžete nájsť aj v rôznych affiliate katalógoch, alebo affiliate networkoch ako affiliate.sk, espoluprace.cz, clickbank.com, cj.com kde môžete pod jedným kontom propagovať viacero affiliate programov.

 

7. Prémiový obsah

Niektoré webstránky, alebo blogy poskytujú časť ich obsahu na stránke zadarmo ale majú aj platenú sekciu v ktorej ľudia môžu nájsť prémiový ešte hodnotnejší obsah. Tento spôsob monetizácie je vhodnejší pre blogy, magazíny, alebo diskusné fóra ako pre obyčajné statické webstránky.

Váš web môžete monetizovať napriklad pridaním prémiovej sekcie v ktorej bude prístupný prémiový obsah . Môže to byť hocičo od článkov, návodov, video návodov, rôznych produktov, alebo iných materiálov. Alebo môžete vytvoriť súkromné diskusné fórum do ktorého budú mať prístup iba platiaci používatelia v ktorom takisto nájdu nejaký hodnotný prémiový obsah, alebo materiál na stiahnutie.

Ak máte blog, tak ho môžete monetizovať tak že časť článkov bude verejná a druhá časť bude dostupná po zaplatení. Pre wordpress na to existujú rôzne pluginy s ktyorými to je jednoduché. Na podobnom princípe fungujú napríklad portáli v sieti pianomedia.sk.

 

8. Sponzorské príspevky

Spoznorské príspevky, alebo PR články sú takisto veľmi populárnym spôsobom ako zarobiť peniaze na webstránke, alebo blogu. Reklamné články sú často efektívnejšie ako bannerová reklama.Peniaze zarobíte tým, že na vašom webe publikujete reklamné články nejakej spoločnosti.

Je to najlepší spôsob ako monetizovať vysoko navštevovaný blog, alebo magazín. Vy pošlete sponzorovi cielenú návštevnosť z vášho webu, prípadne získa kvalitné spästné odkazy a vy zarobíte peniaze. To koľko záleží od toho na akú oblasť je váš web zameraný a akú má návštevnosť. Za jeden sponzorovaný článok na vysoko navštevovanom webe však môžete zarobiť od niekoľko desiatok až do niekoľko stoviek eur.

 

9. Predaj webstránky

Predaj webstránky môže byť posledná možnosť ako na nej zarobíte peniaze, ale práve to môže byť spôsob s ktorým môžete zarobiť najviac peňazí za krátky čas. Keď bude vaša webstránka zisková, dokážete ju predať bez problémov. Hodnota webstránky sa väčšinou určuje podľa jej mesačného zisku, ale aj podľa iných faktorov, ale čím viac bude zarábať, tým za viac ju môžete predať.

Keď sa rozhodnete vašu webstránku predať môžete tak urobiť napríklad na portáloch ako webtrh.cz, webdeal.cz, forum.seochat.sk, domainer.sk.

 

 

Nepriama monetizácia webstránky

 

10. Predaj vlastných produktov

Vašu webstránku, alebo blog môžete použiť ako marketingový nástroj pre predaj vašich produktov, ako napríklad knihy.

Či už vytvoríte webstránku kôli knihe, alebo nejakému inému produktu, alebo vytvoríte produkt na základe úspechu vašej webstránky, webstránka je nástroj, ktorý vám pômôže predávať a tým pádom vám nepriamo zarába peniaze.

Ku vášmu webu môžete takisto pripojiť malý eshop v ktorom môžete predávať rôzne produkty zamerané na danú oblasť.

 

11. Poskytovanie služieb

V závislosti od oblasti na ktorú sa zameriavate, môžete zarobiť peniaze poskytovaním vašich služieb ako napríklad konzultácií, tvorba webstránok a podobne. Veľa firiem, alebo jednotlivcov ktorí poskytujú nejaké služby používa blog práve preto, lebo je to najlepší spôsob ako získať zákazníkov.

Vďaka blogu respektive článkom a informáciám ktoré na ňom publikujete si budujete váš profil a stávate sa expertom v oblasti na ktorú sa zameriavate čo vám umožní získať klientov.

Podobne ako v predchádzajúcom spôsobe môžete postaviť blog kôli propagácií vašich služieb, alebo ak už ste autorom blogu, môžete začať poskytovať rôzne iné služby. Ľudia, ktorí navštevujú váš blog majú potreby v danej oblasti, ktoré im pomáhate vyriešiť a preto je to najlepší spôsob ako získať klientov pre vaše služby.

 

12. Emailový newsletter

Jedným z najlepších spôsobov ako naplno využiť potenciál webstránky, alebo blogu je zbierať kontakty na ľudí, ktorí navštívia váš web a budovať zoznam kontaktov.

Emailový marketing je výborný spôsob ako zvýšiť návštevnosť vášmu webu, ale je to hlavne výborný spôsob ako budovať vzťah s vašimi návštevníkmi. Kedykoľvek chcete ľudí upozorniť na nový obsah na vašom webe, nejakú zaujímavú ponuku, alebo im poslať nejaké zasvätené informácie, stačí keď odošlete email. A samotné emaily môžete tiež priamo monetizovať napríklad pomocou affiliate marketingu.

Vytvoriť kvalitný zoznam kontaktov nie je veľmi jednoduché, ale stojí to za to. Emailové kontakty môžete ľahšie získať keď ľuďom poskytnete nejakú hodnotu, respektive dôvod pre to aby sa registrovali do vášho zoznamu. Môžu to byť rôzne informácie ktoré inde nenájdu, nejaký darček ako ekniha zadarmo, odber noviniek atď.

Na trhu existuje množstvo spoločností, ktoré poskytujú riešenia pre emailový marketing, ale najlepšie sú aweber, alebo smartemailing. S týmito spoločnosťami je veľmi jednoduché vytvoriť formulár pre registráciu, ktorý umiestnite na váš web a potom spravovať vaše emailové kampane.

 

13. Reklama v RSS feede

Ak máte vysoko navštevovaný blog, ktorý číta množstvo ľudí aj prostredníctvom RSS čítačky, môžete RSS feed vášho blogu monetizovať. Keď ľudia čítajú váš blog iba cez RSS čítačku, často si prečítajú príspevok priamo v čítačke ale neprejdu na váš web.

Nemusí to byť žiadna nevýhoda, pretože váš RSS feed môžete monetizovať tak, že do neho umiestnite reklamu. Môžete do neho umiestniť PPC reklamu, alebo ponúknuť priestor inzerentom podobne ako na vašom webe a reklama sa ľuďom zobrazí napríklad pod vašim článkom v ich čítačke.

Pre wordpress existuje niekoľko pluginov, ktoré môžete použiť pre vloženie reklamy do RSS feedu, napríklad RSS footer, WP Insert, alebo Feed Layout. Tieto pluginy môžete použiť pre vloženie rôzneho obsahu ku obsahu v RSS, nie iba pre reklamu.

 

Záver

Vašu webstránku, alebo blog môžete monetizovať viacerými rôznymi spôsobmi. Samozrejme by nebolo vhodné ich použiť všetky naraz, ale môžete si vybrať jeden alebo viacero spôsobov, ktoré sa najviac hodia pre váš web a jeho zameranie.

Ak chcete získať viac informácií o zarábaní peňazí na internete navštívte tuto stránku.

Tags: , ,

Category: Marketing a Reklama, Webstránky, Zarábanie na Internete

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Matus píše:

    Dobre typy. Robit biznis online znamena pritiahnut k svojej stranke, produktu velku masu, ziskat na nu kontakt, vybudovat s nou vztah, nieco ju naucit, nieco jej predat, tak aby boli skoro vsetci spokojni :)U mna zatial vedie affiliate + vlastne produkty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *