Twitter.com, Ako Ho Používať?

| 19. septembra 2012 | 0 Comments

 

ako používať twitterTwitter dnes používa viac ako 500 miliónov ľudí po celom svete, takže už to ani zďaleka nie je tá divná sieť niekoľkých okrajových šialencov.

Tak ako Facebook či iné sociálne siete, ktoré denne navštevujú milióny ľudí a na ktorých sa novinky šíria veľkou rýchlosťou aj Twitter môže byť okrem komunikácie s priateľmi vhodný marketingový nástroj pre váš biznis.

 

Čo Twitter vlastne je a ako funguje?

Ak ste sa s ním zatiaľ nestretli, predstavte si ho ako rieku krátkych textových správ (o niečo kratších SMS), ktoré verejne píšu médiá, inštitúcie, celebrity, ale hlavne všetci ostatní. Vy si z neho vyberiete tých užívateľov, ktorých považujete za zaujímavých – médiá, odborníkov i priateľov – a z nich si poskladáte svoj súkromný odber. Vďaka obmedzeniu jednej správy na 140 znakov zvládnete sledovať stovky zdrojov a podrobne sa venovať až tým informáciám, ktoré upútajú vašu pozornosť.

Nikto vám nebráni v tom, aby ste si pridali ľubovoľného užívateľa Twitteru – od prezidenta Obamu až po Roberta Fica. Na rozdiel od Facebooku tu nikto nič neschvaľuje, je len na vás, koho chcete čítať, alebo “nasledovať”. Samozrejme môžete rovnakým spôsobom sami prispievať do globálnej informačnej rieky a čakať, kto bude čítať vaše tweety. Každý, kto váš účet začne sledovať,  je od toho okamihu váš follower (slovenské ekvivalenty sa takmer nepoužívajú) a od počtu followerov(nasledovníkov) sa odvíja význam na Twitteri.

Ako svoj najrýchlejší komunikačný kanál ho používajú svetové médiá, vplyvní blogeri, celebrity, inštitúcie atď.  Na Slovensku je výber zaujímavých účtov síce oveľa menší a najúspešnejší z nich sú zatiaľ väčšinou iba priekopníci nových technológií a IT magazínov, ale určite sa aj u nás Twitter začne používať oveľa viac.

Na rozdiel od pestrého Facebooku je Twitter jednoduchá služba, z ktorej si sami vymodelujete nástroj podľa svojich predstáv.

 

Twitter môžete v podstate používať tromi hlavnými spôsobmi:

 

1. Môžete získať platformu podobnú Facebooku, cez ktorú budete v kontakte s vašimi priateľmi.

2. Môžete ho používať  ako variáciu RSS čítačky noviniek ak budete sledovať  médiá a blogy (alebo miešať prvý a druhý spôsob, čo je dosť bežné).

3.  Môžete ho používať ako marketingový nástroj pre propagáciu vášho biznisu a kontakt s vašimi zákazníkmi.

Twitter však môžete používať na rôzne účely. Zaujímavý zoznam ďalších možností nájtdete napríklad tu: http://www.monicqa.sk/it/ako-zacat-a-neskoncit-s-twitterom/.

 

Ako začať používať Twitter?

Začnite tým, že si na domovskej stránke Twitteru založíte účet. Kým sa stanete plnohodnotnou súčasťou tejto sociálnej siete a získate svojich prvých followerov, môže Twitter pôsobiť ako nehostinné miesto. To sa však rýchlo zmení, keď ho začnete používať.

Prvých ľudí, alebo zdroje na sledovanie môžete nájsť v “adresári”  Twitter účtov podľa kategórie alebo kľúčových slov. Na vyhľadanie používateľov Twitteru môžete použiť katalógy ako WeFollow, alebo Twellow. Môžete tam nájsť aj Slovenských používateľov, ale nie veľa.

Ďalšie účty potom naberiete pri surfovaní po webe. Twitter vo svete využíva drvivá väčšina webov, ktoré publikujú originálne informácie, postupne sa z neho stáva štandard aj u nás. Odkaz na ich twitter účet väčšinou nájdete na titulke webu v podobe typického tyrkysového téčka alebo rovnako sfarbeného vtáčika (pretože anglické tweet znamená pípať).

Od svojich zdrojov rýchlo odkukáte spôsob používania Twitteru (adresovanie ostatných cez @, používanie hashtagov, označenie témy pomocou #, retvítovanie čiže znovupublikovanie cudzích tvítov) a triky, ako sa vojsť do 140 znakov (skracovače odkazov ako bit.ly alebo t.co).

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom ako komunikovať na Twitteri pred tým ako ho začnete používať, tu je zopár ďalších zdrojov:

http://www.embuck.com/ako-zvladnut-twitter-twitter-prirucka/

http://www.zdrojak.cz/redakce/jak-zacit-pouzivat-twitter/

 

Keď sa oboznámite s Twitterom a začnete nasledovať nejakých ľudí, alebo organizácie, začnite tvítovať aj sami. Téma, štýl, frekvencia, všetko je iba na vás. Či chcete byť rešpektovaný odborník vo svojom odbore, ktorý môže ostatných obohatiť, alebo inšpiratívny chŕlič nápadov, zabávač, spisovateľ ultrakrátkych rozprávok, fotograf bizarnosťou a tak ďalej. Obmedzovať vás bude len váš čas a chuť písať.

Akonáhle sa úspešne zapojíte do komunikácie, môže sa stať, že vám bude webová stránka Twitteru úzka. Prečo Twitter nepoužívať v mobile, alebo prečo si do notebooku nestiahnuť aplikáciu, ktorú si môžete vyladiť podľa seba?

Na publikovanie na Twitter, ale aj jeho sledovanie môžete použiť napríklad aplikáciu  TweetDeck. Či už pre notebook, iPhone alebo Android, máte prehľadné, elegantné, pohodlné a hlavne nastaviteľné prostredie. Aplikácia je rozdelená do niekoľkých stĺpcov s vami zvoleným obsahom. Nájdete tam všetky vymoženosti, ktorá vám zjednodušia život na Twitteri.

 

Tip: Ak budete Twitter používať ako marketingový nástroj pre váš biznis, nemiešajte váš biznisový účet s vašim súkromným životom. Netwítujte na vašom bisnisovom účte o tom čo ste mali na obed, alebo podobné veci:-) Ak chcete používať Twitter aj pre váš biznis, ale aj ako nástroj pre komunikáciu s vašimi priateľmi, je lepšie si vytvoriť dve rôzne kontá.

Tags: , ,

Category: Marketing a Reklama, Rôzne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *