Ako Funguje Multi Level Marketing (MLM)

| 13. Apríla 2011 | 4 Comments

mlm multi level marketing

Multi Level Marketing(MLM), alebo tiež sieťový marketing je druh marketingu, ktorý funguje na veľmi jednoduchom, ale účinnom princípe a používajú ho spoločnosti v rôznych odvetviach na predaj svojich produktov.

Veľa ľudí si spája MLM s podvodnými schémami a to oprávnene, pretože na trhu je skutočne veľa podvodných spoločností a jednotlivcov, ktorí túto formu marketingu zneužívajú pre podvody. V skutočnosti nie je MLM predurčený k tomu, aby pomocou neho zarábalo nekonečné množstvo ľudí, lebo to ani nie je možné. To ale neznamená, že MLM je podvod, alebo, že s MLM nemôžete zarobiť peniaze.

 

Multi level marketing nie je nič nové a firmy ho používajú na propagáciu svojich produktov desaťročia a niektoré spoločnosti sú veľmi úspešné. To isté platí aj o úspešných predajcoch. Niektorí ľudia si predstavujú pod MLM ich rodinných príslušníkov, alebo známych, ktorí predávajú kozmetické výrobky, alebo nejaké doplnky výživy a podobne…V každom prípade je multi level marketing pre mnoho ľudí stále málo známy, ale hlavne kontroverzný spôsob zarábania peňazí. MLM je síce jednoduchý systém, s ktorým môžete zarobiť peniaze ak viete čo robíte, ale nie je to žiadny systém pre bezpracné rýchle zbohatnutie.

 

Ako vlastne MLM funguje?

Na začiatku MLM systému je spoločnosť, ktorá vyrába, alebo dodáva produkty na trh. Tieto spoločnosti dodávajú svoje produkty za veľkoobchodné ceny nezávislým predajcom, ktorí ich predávajú koncovým zákazníkom. Je to v podstate ako keď továreň vyrobí produkt a distribútor, alebo veľkoobchod sa stará o predaj koncovému zákazníkovi. V prípade MLM marketingu môže nezávislý predajca buď predávať tovar koncovému zákazníkovi, a/alebo ďalšiemu nezávislému predajcovi, takzvanému sponzorovi.

Takto si spoločnosti môžu vytvoriť sieť predajcov, ktorí sa starajú o predaj ich produktov koncovým zákazníkom. Hlavný rozdiel medzi spoločnosťami ktoré používajú MLM marketing a tými, ktoré ho nepoužívajú je iba v spôsobe marketingu. Kým firmy bez MLM používajú na propagáciu svojich produktov klasickú priamu reklamu v televízií, alebo iných médiach, MLM spoločnosti neplatia za takú priamu reklamu, ale zabezpečujú marketing produktov vďaka sieti nezávislých predajcov. MLM firmy nepotrebujú veľkoobchodné medzičlánky a nepotrebujú mať svoje predajne, alebo tovar dodávať do obchodov, pretože o predaj sa stará sieť mlm predajcov.

 

Výhody a nevýhody MLM

Výhodou multi level marketingu z pohľadu nezávislých predajcov je to, že je to pomerne jednoduchá forma zarábania peňazí. MLM je vlastne iba o  marketingu a predaji a ak si vyberiete dobrý produkt a dokážete nájsť dostatočné množstvo predajcov, ktorí ho budú predávať “pod Vami”, tak môžete zarábať slušné peniaze. Niektoré spoločnosti majú kvalitné produkty o ktoré majú ľudia záujem a dobre sa predávajú. Príkladom môže byť spoločnosť Avon, ktorej produkty ľudia sami vyhľadávajú a sami kontaktujú známych predajcov. Pre spoločnosti, ktoré majú kvalitný produkt je výhodou to, že sa nemusia starať o predaj produktov, lebo sa o to starajú nezávislý predajcovia. Ak má spoločnosť dobrý produkt a dobrých predajcov, tak MLM je výhra aj pre spoločnosť aj pre jej nezávislých predajcov.

Nevýhodou MLM je to, že táto forma marketingu je postavená na “manipulovaní” predajcov, hlavne tích, ktorí sú na nižšej úrovni v MLM systéme. Je to preto, lebo čím viac je v systéme ľudí, tým viac sa im stráca zisk. Napríklad ak by ste začali MLM a mali pod sebou 10 predajcov, z ktorých každý by mal tiež 10 atď,  tak v meste s 1000000 obyvateľmi by mohlo byť maximálne 6 úrovní predajcov a to by už dávno nemali komu predávať…

Na trhu sú tiež rôzne podvodné spoločnosti, ktoré je ťažké na prvý pohľad odhaliť. Sú to rôzne pyramídové schémy, ktoré sú vymyslené tak, aby priniesli zisk iba ľuďom, ktorí ten systém zakladajú. V takom prípade predajcovia investujú svoje peniaze a starajú sa o predaje a získavanie ďalších predajcov, ale nemajú z toho zisk, alebo majú iba minimálny. Nevýhodou(hlavne pre spoločnosti, ktoré dodávajú produkty na trh) je tiež, že nie všetky produkty sa predávajú dobre, takže MLM nefunguje pre všetky spoločnosti a produkty. Ak si ako nezávislý predajca vyberiete zlý produkt, nedokážete ho dobre predať, alebo dosiahnuť požadované výsledky.

 

Vo všeobecnosti MLM prináša výhody aj pre spoločnosť, ktorá dodáva produkty na trh a aj pre jednotlivých predajcov, ktorým umožňuje zarobiť peniaze ich predajom a distribúciou. V poslednej dobe je viac ľudí ktorí neuznávajú MLM ako tích, ktorí ho uznávajú. Je to asi preto, lebo nie každému sa podarí uspieť, a tiež preto, lebo si MLM spájajú s pyramídovými podvodnými schémami. MLM je síce legálna forma marketingu, ale je pravda, že vo veľa prípadoch hraničí s etikou.

No multi level marketing je aj napriek tomu osvedčená forma biznisu a vždy sa v ňom budú zarábať peniaze. Multi level marketing je pomerne jednoduchá forma podnikania a je to aj preto, lebo nevyžaduje až také znalosti ako niektoré iné spôsoby. S príchodom internetu, (čo nie je z historického hľadiska až tak dávno) sa aj pre MLM predaj objavili nové možnosti, ktoré môžete využiť.

 

Úspech predajcov v MLM závisí hlavne od toho, koľko dokážu predať a koľko dokážu získať ďalších predajcov. Ak rozmýšľate nad tým, že sa zapojíte do MLM predaja, tak najdôležitejšie je si vybrať kvalitnú spoločnosť, ktorá ponúka kvalitné produkty o ktoré majú ľudia záujem a predávať ich preto, lebo viete, že ľuďom pomôžu a nie iba preto, že tým chcete zarábať peniaze.

Tags: , ,

Category: Marketing a Reklama

Comments (4)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Martin píše:

  Výhodu MLM je, že dáva rovnakú šancu uspieť. Jedná sa v podstate o podnikanie, ktoré nie je kapitálovo náročné a navyše mnohé MLM spoločnosti poskytujú svoje prepracované know-how. Samozrejme treba si zvoliť správnu spoločnosť a vybrať kvalitného sponzora.

 2. Matus píše:

  Avon by som ako ziarivy priklad osobne velmi nedaval, z pohladu ak chce niekto budovat spotrebitelsku siet a dosiahnut min.4ciferný prijem. Tiez nie som velmi stotoznený s prepoctami, v ktorých funguje vsetko na 100 % a clovek dokaze takto vyratat kedy sa trh zasyti. Moje poradove cislo v MLM z ktoreho mam pasivny prijem je 53223, ta firma je tu uz 20 rokov (CR a SR), ja som registrovany od 2007 a napriek tomu stretavam ludi, ktori o nej v zivote nepoculi. Kazdopadne ak to zhodnotim offline MLM je drina,ale tym ze je doba internetu sa sance vyrazne zvysuju.

 3. Martin píše:

  Trochu štatistík… 90% firiem skrachuje do 5 rokov, a 3-5% MLM podnikateľov je úspešných. Čísla sa ale menia zo sekundy na sekundu, takže v tom nemá nikdy nikto pravdu. Dá sa spraviť len odhad. Ja sa MLM Venujem už 5 rokov. Nie som nejako extrémne úspešný, ale zarábam od 600 do 800, niekedy aj 900 € mesačne, pasívnym príjmom. Nie je to v MLM spoločnosti ani v produktoch. Prešiel som http://www.mlmnetworker.sk tréningom a naučil som sa zarábať aj bez toho aby som predal nejaký MLM produkt alebo niekoho pod seba zaregistroval. Človek sa musí stále vzdelávať, preštudoval som veľa webstránok a prečítal veľa kníh, hlavne od pána Kiyosakiho. Človek, ktorý je bohatý nemá doma obrovský televízor (možno aj ten) ale má knižnicu plnú akýchkoľvek kníh. Podľa mňa dokáže v MLM zarobiť ktokoľvek. Ja som niekoľko tisíci zaregistrovaný v poradí a dokážem si zarobiť oveľa viac, ako človek, ktorý je v MLM zaregistrovaný ako 300 v poradí. Je to hlavne otázka času a vedomostí. Martin.

 4. Dominik píše:

  Príležitostí je na svete veľa, ale nie každý ich má odvahu využiť, ľudia hľadajú háčiky preto ich nevyužijú. Každý dostane počas svojho života jednu,dve príležitosti ja som to sám zažil na sebe a chopil som sa jej :) odporúčam tak isto 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *