Affiliate Marketing – Čo To Je a Aké Má Výhody?

| 12. septembra 2012 | 1 Comment

affiliate marketing

Čo to je affiliate marketing? Affiliate marketing je spôsob sprostredkovania predaja, pri ktorom sprostredkovateľ(affiliate partner) dostáva určitú províziu za sprostredkovanie predaja, respektíve províziu z uskutočneného predaja, alebo inej akcie. U nás má affiliate marketing niekoľko názvov, pod ktorými ho ľudia poznajú. Affiliate marketing je tiež známy ako partnerský program, alebo provízny program, alebo systém.

Je to jednoduchý systém, ktorý keď je dobre nastavený, získavajú ním obidve strany-obchodník a aj sprostredkovateľ. Funguje to na podobnom princípe ako dropshipping, alebo ešte lepší príklad je realitná kancelária a jej makléri. Maklér je zvyčajne platený od výkonu, čiže od uskutočnených predajov. Presne tak to funguje aj pri affiliate marketingu, iba s tým rozdielom, že affiliate marketing funguje cez internet. Pri affiliate marketingu však nemusíte mať svoj vlastný e-shop(aj keď môžete), ale stačí vám obyčajná webstránka, alebo blog, prostredníctvom ktorého môžete produkty, alebo firmy propagovať.

Ak ste ešte náhodou doteraz o affiliate marketingu nepočuli, tak sa možno pýtate ako to funguje. Affiliate marketing na internete je založený na cookies, čo sú dáta, ktoré dokážu zaznamenať prekliky cez odkaz, alebo banner a zaznamenať uskutočnený obchod, na základe ktorého potom získate províziu z predaja.

Ak sa zapojíte do affiliate programu, získate unikátny link-url, alebo si môžete vybrať banner s vašim unikátnym odkazom. A ak cez tento odkaz pošlete na predajcov web zákazníka, ktorý si niečo kúpi, alebo urobí inú akciu(záleží od affiliate programu), vy za to dostanete určitú províziu. Zvyčajne ide o províziu vo výške od 3 do 20%, ale nájdu sa aj programy, ktoré ponúkajú aj 50% z predajnej ceny. Samozrejme zákazníka to nestojí ani cent navyše, pretože províziu vypláca partnerom obchodník zo svojho zisku.

 

Výhody affiliate marketingu

– Pomocou affiliate marketingu môžete zarábať peniaze na internete pomerne jednoduchým spôsobom. Množstvo ľudí zarába peniaze sprostredkovaním predaja cez affiliate marketing.

– Prvou a najdôležitejšou výhodou affiliate marketingu je to, že nemusíte mať svoj vlastný tovar, alebo produkt na to, aby ste mohli zarobiť peniaze.

– Nepotrebujete žiadne skladové priestory ani skladové zásoby. Produkty, ktoré propagujete skladuje a doručuje predajca, takže vy sa staráte iba o marketing.

– Nemusíte sa starať o zasielanie tovaru zákazníkovi a ani o žiadne reklamácie. V prípade reklamácií sa vám iba odpočíta z účtu vrátená provízia, ale nemusíte sa starať o celý proces reklamácie.

– Nemusíte riešiť ani zákaznícku podporu, pretože vy iba sprostredkujete obchod, ale nieste predajca produktov, alebo služieb.

– Na to, aby ste začali zarábať peniaze s affiliate marketingom nepotrebujete v podstate žiadne peniaze a je to pomerne nenáročný spôsob zarábania na internete.

– Pre predajcov môže byť affiliate marketing vhodný spôsob, ako dosiahnúť návštevnosť a zvýšiť predaje.

 

Affiliate marketing je pomerne nový marketingový model, ale pritom ide o jeden z osvedčených  spôsobov, ako môžete zarobiť peniaze na internete. Pomocou affiliate marketingu sa predávajú rôzne produkty od fyzických až po digitálne, alebo aj služby a v podstate má neobmedzené možnosti použitia.

Tags: , , ,

Category: Marketing a Reklama

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Matus píše:

    Myslim si,ze u nas je zatial v plienkach, hoci poskytuje obrovske moznosti. Presne ako pise autor, ak sa raz dobre nastavi cely proces komunikacie s klientom, moze byt affiliate zdrojom trvaleho a stabilneho online prijmu. Opat to ale stoji na kvalitnom trafficu a este kvalitnejsom obsahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *